Урожай

Створюємо «УРОЖАЙ» разом!

Комфорт і турбота в тваринництві — на першому плані

15 серпня 2019

Як з’ясували вчені, при поліпшенні комфорту та збільшенні тільки на одну годину тривалості відпочинку корови її продуктивність може зрости на 0,9-1,6 кг молока на день. Однак у  ТВП «Возз’єднання» МТФ с. Моринці пішли далі. Тут, зважаючи на новітні наукові тенденції та досвід колег із передових господарств, вирішили і взагалі наблизити утримання корів до природних умов. Особлива ж турбота –  про утримання тільних корів, породіль і новонароджених телят.

Як розповів і показав керуючий фермою Тарас Заремба, тварин, які готуються стати мамами, тут утримують безприв’язно. У них особливий раціон. Тих, яким уже от-от народжувати, розташовують окремо. Особливі умови догляду і щойно народжених: після кожного попереднього телятка кімнату білять, опромінюють ультрачервоним обігрівачем, щоразу міняють підстилку, обов’язково дають попити молозива від мами.

За чотири роки в селі Моринці на Звенигородщині збудовано й оснащено два тваринницькі приміщення, кожне з яких розраховане на 240 місць. Крім того, тут облаштували й сучасний доїльний зал, де одночасно обслуговують 28 корів (всього ж через нього може проходити до 750 корів). Торік збудували ще й телятник і пологове  відділення.

Особливість роботи комплексу в тому, що все тут спрямоване на забезпечення якомога більшого комфорту для тварин. Це і вільний доступ худоби до води та їжі, й глибока підстилка, і вентиляція та освітлення, можливість тваринам обирати — вийти надвір чи зайти до приміщення. Такий комфорт та мікроклімат у приміщеннях й зумовлюють те, що під час і після отелу корівки відчувають себе здоровими.

Перевага такого виду утримання, як вважають фахівці господарства, в тому, що самі пологи проходять легше, а стан здоров’я корів та телят після цього швидко покращується.

Всього на фермі нині утримують 524 корови. У пологовому відділенні їх перебуває близько 200. Раціон тут спеціально збалансований для сухостійних корів. Але основна відмінність від прив’язного утримання в тому, що тварина може рухатися, а отже й почуватися вільніше, при потребі взяти більше їжі, досхочу напитися води, лягти відпочити там, де сподобалося.

В утриманні телят — свої особливості. Основна ідея — максимально наблизити тварину до природнього середовища. Побувши після народження в інкубаторі, трохи звикнувши до нових обставин, телятко переходить в інший, спеціально облаштований корпус для новонароджених, де протягом двох з половиною місяців перебуває в індивідуальному станочку. У перші години життя телятко п’є молозиво (в цьому йому допомагають працівники ферми), разом з цим цінним продуктом воно вбирає імунітет матері. Тут ретельно стежать за раціоном — пізніше, окрім молока, йому дають відповідну до норми кількість комбікорму. Після цього переходить в другий телятник (його добудували торік), де перебуває від 3 до 7 місяців.

Ні корова, ні телятко холоду не бояться, вони бояться протягів і надмірної вологості. Навіть узимку, в сонячну погоду, телята з власної ініціативи виходять надвір і чудово почуваються.

У планах колективу — будівництво ще одного корівника для дійних корів, адже поголівʼя потрібно нарощувати, а виробництво високоякісного молока збільшувати.


15.08.2019, 244 перегляди.